معرفی پنل مدیریت وردپرس و آموزش نحوه کار با آن

پنل مدیریت وردپرس (پیشخوان) اولین محیطی است که پس از ورود به بخش مدیریت سایت با آن رو به رو خواهید شد. تمام کار های شما از این بخش مدیریت خواهد شد و لازم است که آشنایی کاملی با این بخش داشته باشید تا بتوانید سایت تان را مدیریت نمایید. در بخش پیشخوان سایت می توانید تغییرات لازم را روی سایت انجام دهید و سایت را مدیریت نمایید. اگر شما هم جزو افرادی هستید که تازه با وردپرس آشنا شده اید و نحوه کار کردن با آن را بلد نیستید اصلا نگران نباشید. ما در وبیتو به صورت مرحله به مرحله تمام موارد لازم برای کار کردن با وردپرس را به شما آموزش خواهیم داد. در ادامه به آموزش پنل مدیریت سایت وردپرس خواهیم پرداخت. بنابراین از شما دعوت می کنیم که با وبیتو همراه باشید.

آموزش پنل مدیریت وردپرس

همان طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، برای مدیریت سایت وردپرسی از بخش پیشخوان وردپرس استفاده می شود. برای این منظور ابتدا از طریق آدرس your-site.com/wp-admin وارد سایت تان شوید تا پیشخوان سایت تان قابل مشاهده باشد. با ورود به پنل مدیریت سایت، امکانات مورد نیاز برای مدیریت سایت برای شما فراهم خواهد شد. تمام امکانات وردپرس برای شما قابل دسترسی است و از سمت راست تصویر می توانید آن ها را مشاهده نمایید.

پنل مدیریت سایت وردپرس

پنلی برای مدیریت و سازمان دهی سایت وردپرسی

قسمت ابتدایی پنل

در بخش ابتدایی پنل می توانید مهم ترین بخش های سایت را مدیریت نمایید. این بخش شامل قسمت خانه، مدریت دیدگاه های سایت، تنظیمات قالب، به روز رسانی ها، تنظیمات برخی از افزونه ها و بخش مدیریت نوشته ها می باشد. با انتخاب هر یک از این ابزار ها می توانید به بخش مربوطه دسترسی پیدا کنید و آن ها را مدیریت نمایید.

نوشته ها

نوشته ها جزو مهم ترین بخش های پنل مدیریت وردپرس می باشد که بیشتر از سایر بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این ویژگی می توانید نوشته یا محتوای جدید به سایت اضافه کنید، نوشته های قبلی را ویرایش نمایید. از طریق این قسمت می توانید دسته بندی های مختلفی برای نوشته های خود انتخاب کنید و آن ها را با نظم بیشتری منتشر نمایید. علاوه بر این به کمک این بخش می توانید برچسب های مختلفی برای محتوا ها بسازید و از طریق آن ها میزان بازدید از سایت تان را افزایش دهید.

رسانه

بخش رسانه مربوط به فایل های تصویری ویدئویی است که داخل سایت آپلود کرده اید. از این بخش هم می توانید پرونده های چند رسانه ای جدیدی به سایت اضافه کنید و هم اینکه می توانید رسانه های موجود داخل سایت را ویرایش و مدیریت نمایید.

برگه ها

برگه ها نیز اهمیت زیادی برای سایت دارند و معمولا برای اضافه کردن صفحات مهم سایت از آن استفاده می شود. از این بخش می توانید صفحاتی همچون صفحه تماس با ما، درباره ما، صفحه اصلی، نحوه خرید و … را به سایت اضافه نمایید یا آن ها را ویرایش و مدیریت نمایید.

دیدگاه ها

بخش دیدگاه ها مربوط به نظراتی است که کاربران برای مطالب و نوشته های شما ارسال می کنند. از این بخش می توانید تمام دیدگاه های ارسالی را مشاهده کنید و آن ها را رد یا تایید کنید. همچنین می توانید این دیدگاه ها را ویرایش یا حذف نمایید.

نمایش

بخش نمایش موجود در پیشخوان وردپرس، مربوط به پوسته ها یا همان قالب سایت، ابزارک ها، فهرست ها، پس زمینه و ویرایشگر پوسته می باشد. با توجه به نیاز خود می توانید به بخش مورد نظر مراجعه کنید و تغییرات لازم را روی آن ها اعمال نمایید.

افزونه ها

بخش افزونه ها مربوط به پلاگین ها یا افزونه هایی است که روی سایت نصب کرده اید. افزونه ها به شما کمک می کنند که بتوانید کار ها را با دقت و سرعت بیشتری انجام دهید. بنابراین می توانید افزونه های مورد نظرتان را از این بخش به سایت اضافه نمایید. همچنین می توانید افزونه های نصب شده را غیرفعال یا حذف کنید.

کاربران

از بخش های حساس و مهم پنل مدیریت وردپرس می توان به بخش کاربران اشاره کرد. از این بخش می توانید مشخص کنید که چه افرادی می توانند به پنل کاربری دسترسی داشته باشند. به راحتی می توانید کاربران جدید با نقش های مدیرکل، نویسنده، ویرایشگر و … را به سایت اضافه نمایید. همچنین در صورت نیاز می توانید از طریق این بخش دسترسی کاربران به سایت را قطع نمایید.

ابزار ها

بخش ابزار ها به این منظور طراحی شده است که بتوانید از مطالب خود بک آپ تهیه کنید، سلامت سایت خود را مورد بررسی قرار دهید یا مطالبی را از سایت های دیگر یا سایت خودتون به سایت اضافه و درون ریزی نمایید. علاوه بر این می توانید از اطلاعات شخصی خروجی بگیرید یا آن ها را حذف نمایید.

تنظیمات

بخش تنظیمات سایت پایین تر از سایر بخش های پنل مدیریتی قرار دارد اما از بقیه بخش ها مهم تر است. در این بخش تنظیمات کلی سایت همچون تنظیمات عمومی، ظاهری، نوشتن، پیوند های یکتا، خواندن و حریم خصوصی قرار دارند. تمامی این بخش ها اهمیت بسیار زیادی دارند و قبل از شروع هر کاری باید به درستی تنظیم شوند. هر زمان که خواستید می توانید تنظیمات مربوط به سایت تان را ویرایش کنید و تغییر دهید.

جمع بندی

در اولین آموزش از سایت وبیتو به آموزش پنل مدیریت وردپرس پرداختیم. پیشخوان وردپرس اولین مرحله ای است که پس از وارد شدن به سایت با آن سر و کار دارید بنابراین باید طرز کار کردن با آن را یاد بگیرید. در این آموزش به معرفی پیشخوان وردپرس پرداختیم تا یک دید کلی از آن داشته باشید. در آموزش های بعدی هر یک از بخش های پنل مدیریت وردپرس را به صورت جداگانه آموزش خواهیم داد. پس در ادامه با سری آموزش های کار با وردپرس وبیتو همراه باشید.

امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. اگر در زمینه پیشخوان وردپرس سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا با هم آن ها را برطرف نماییم.